F5 LTM ile HTTP URL Monitoring

Merhabalar;

Bu yazımda F5 LTM kullanarak , http url monitoring nasıl yaparız bunu gösteriyor olacağım.

Şu şekilde bir senaryomuz olsun;

F5 LTM arkasında 80 portunda , 192.168.72.128 ip adresli sunucu üzerinde çalışan, web uygulamamız ile ilgili yazılımcı ile bir toplantı yaptık ve yazılımcı arkadaş bizden uygulaması üzerinde /test/ dizinini monitor etmemizi ve eğer bu dizin http 200 status kodu dönerse , uygulamaya gelen request’leri iletmemizi istedi. Bu durumda bizim http://192.168.72.128/test/ URL’sini izlememiz ve eğer bize 200 status kodundan başka bir cevap dönülürse , http requestlerini uygulama ayakta bile olsa ona iletmememiz gerekiyor.

Test topolojimiz basitçe aşağıdaki gibi olacaktır.

 

 

Lab konfiglerim basitçe aşağıdaki gibidir;

Uygulamayı temsilen 192.168.72.128 Ubuntu sunucu üzerinde bir dizin create ettim ve içerisine fake olarak 4 tane dir1, dir2, dir3 ve test adında dizin oluşturdum ve oluşturduğum bu dizini python3 -m http.server 80 komutu ile içersinde /test/ dizini olan basit bir web server create etmiş oldum.

F5 ltm üzerindeki Pool, Pool Member ve VIP durumları  aşağıdaki gibidir.

Bizim için önemli nokta ise F5 ltm üzerindeki health monitor konfigurasyonudur. Bu konfig ise senaryomuza göre aşağıdaki gibi oluşturulup , pool a assign edilmiştir. Bu yaptığımız konfig’e göre F5 ltm her 5 saniyede bir http://192.168.72.128/test/ URL’ine http get requesti isteğinde bulunacak ve buna karşılık dönen cevap içinde 200 OK stringi bekleyecektir.

Client üzerinde web server’a LB üzerinden, erişmek istediğimizde başarılı bir şekilde erişebileceğiz;

Eğer web sunucu üzerinde /test/ dizini kaldırırsak F5 artık bu web server’den 404 response’u almaya başlayacak ve kendisine gelen request’leri pool member’ı down olacağı için artık sunucuya iletmeyecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*